Siirry sisältöön

Rauman seurakunta aloittaa muutosneuvottelut, joihin voi liittyä henkilöstövaikutuksia

Ilmakuva Raumalta, jossa etualalla kivikirkko.

Rauman ja Pyhärannan seurakuntien seurakuntaliitoksen käytännön toteuttamista sekä työn organisointiin liittyviä muutoksia on käyty läpi muutosneuvotteluissa syksyn aikana.

Neuvotteluja on käyty kirkon yhteistoimintalain mukaisesti, ja neuvottelujen aikana on käynyt ilmi tarve tuotannollis-taloudellisten muutosneuvottelujen käynnistämiselle. Kyseessä on evankelis-luterilaisen kirkon yhteistoimintalain (941/2025) 15 §:n 1 momentin mukaisten muutosneuvottelujen käyminen. 

Neuvottelut koskevat alustavan arvion mukaan tukipalvelujen piirissä olevaa toimistotyön henkilöstöä ja niissä käsitellään mahdollisia henkilöstön vähentämiseen, lomauttamiseen, osa-aikaistamiseen tai palvelussuhteen olennaisen ehdon yksipuoliseen muuttamiseen johtavia ratkaisuja sekä niiden perusteita, vaikutuksia ja vaihtoehtoja.

Neuvottelut voidaan aloittaa 1.1.2027 jälkeen, jolloin Pyhärannan seurakunnasta siirtyvä henkilöstö on Rauman seurakunnan palveluksessa. Ennen neuvottelujen aloittamista työnantaja antaa kirjallisen neuvotteluesityksen ja muut lain edellyttämät tiedot neuvottelujen osapuolille.

Neuvottelujen aloittamisesta päätti Rauman ja Pyhärannan seurakuntien järjestelytoimikunta kokouksessaan 28.10.2026.